İş Görüşmesinde Nasıl Giyinilir?

Yazar: Volkan Tarih: 15/02/2019 Görüntüleme: 189 Yorumlar: 0

Eğitim süreçlerinden sonra insanları tatlı bir telaş almaktadır. Pek çok kişi iş görüşmelerini yapmak için nasıl giyineceklerini kara kara düşünmektedir. İş görüşmelerinde ilk ortaya çıkan izlenim son derece önemlidir. Sahip olduğunuz özellikler ile beraber nasıl göründüğünüz de iş görüşmesinde önem taşımaktadır. Bu yazımızda iş görüşmesinde nasıl giyinilir? Sorusuna yanıt arayacağız.

Tarzınızı Yansıtın

İş sektörü ne olursa olsun doğru giyinmek son derece önemlidir. Aynı tip kıyafetlerin giyilmesi verdiğimiz özeni göstermeyebilir. Kıyafet seçimi sizin için etiket olarak yer almasından dolayı bazı kurallara dikkat etmelisiniz. İş görüşmeleri sırasında klasik çizgiler kullanılarak yapılmış takım elbiseler kullanılmaktadır. Bu elbise modelleri modacılar tarafından da önerilmektedir.

Bununla beraber günlük hayatımız içerisinde herkes birbirinden farklıdır. konusu İş görüşmelerinde herkesin aynı tip kıyafet giyinmesi biraz sıkıcı olabilir. Bu gibi durumlarda fazla abartmadan tarzınızı klasik ile bir araya getirebilirsiniz. Günlük hayatımız içerisinde renkli kıyafetlerden hoşlanabilirsiniz. Bununla beraber aşırı renkli takımlarla iş görüşmesine gitmek ciddiyetsizlik işareti olarak yer almaktadır. Bu nedenle iş görüşmeleri sırasında düz ve klasik renklerde takımlar üzerine onları hareketlendirecek aksesuarlardan yararlanabilirsiniz. Erkekler kravat modellerinde bayanlar ise fular, takı ya da çanta da bu renklerden yararlanabilirsiniz.

Kot Pantolon Seçimi

Başvurmak istediğiniz işler serbest giyime müsaade etse bile iş görüşmesine giderken kot pantolon tercih etmemeniz gerekir. Kendinizi en iyi şekilde yansıtmak için smart casual giyim tarzlarından yararlanabilirsiniz. Kot türleri yerine kumaş pantolonlar tercih ederek tarzınızı en iyi şekilde yansıtabilirsiniz. Bayanlar ise bu tarzda elbise, etekler, bluzları tercih edebilir.

Spor ayakkabı modelleri çok sevilse de görüşmesine spor ayakkabı ile gitmemeniz önerilir. İş başvurusu yapacak erkek adaylar loafer ayakkabı modellerine bakabilir. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte bayanlar parmak arası terlikleri kullanmaktadır. Günlük hayatımızda işe yarayan bu modeller son derece rahatlatıcı olsa bile iş görüşmelerinde sorun çıkarabilir. Bu yüzden çok yüksek olmayan ayakkabı modelleri kullanabilirsiniz.

Ceket Seçimleri

Spor tarzınız yer alıyorsa, bu tarzı en iyi yansıtmanın yolları arasında blazer bir ceket yer almaktadır.

Makyaj Seçimi

İş görüşmesi sırasında aşırı şekilde yapılacak makyaj sizi güzel göstermekten ziyade yanlış bir imaj oluşturabilir. Bu yüzden yüz hatlarınızı belirginleştirmeye yönelik hafif bir makyajdan yararlanabilirsiniz.

Aksesuar Seçimi

Hem erkek hem de bayanlar için iş görüşmesinde aksesuar son derece önemli bir konudur. İş görüşmesi sırasında saat tercih edebilirsiniz. Bu aksesuar size zaman yönetimine verdiğiniz önemi gösterecektir. Takı seçiminde ise aşırıya kaçılmaması gerekir. İş görüşmesi sırasında küpe ve kolye modellerinden yararlanabilirsiniz. Sade olmasının yanında gösterişli bulunan inci aksesuarlar iş görüşmesi için uygun bir takı olarak yer almaktadır.

Bakımlı Olun

Kişisel bakım herkes için önemlidir. Bu durum iş görüşmesinin öncelikleri arasındadır. Erkeklerin saç ve sakal tıraşlarının olması bayanların ise saçlarının bakımlı görünmesi gerekir. İstenmeyen koku koşullarına karşı gerekli önlemleri de almalısınız. İş görüşmesi sırasında ter ve ağız kokusu iş görüşmesinin seyrini son derece kötü etkilemektedir. İş görüşmesinden önce parfüm ve deodorant kullanımında da aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.

Yakın zaman iş hayatına başlayacak kişiler için görüşmeler daha zorlu geçmektedir. Daha önceki zamanlarında iş deneyimine sahip insanlar yukarıda bulunan kriterleri uygun şekilde yer alıyorken yeni başlayacak insanlar için bu donanımı oluşturmaları masraflı olabilir. İş görüşmesine gitmeden önce mutlaka burada yer alan konuları dikkatle incelemeniz gerekir. Doğru bir kıyafet seçimi iş başvurularında ön plana çıkmanıza yardımcı olmaktadır.

Tags: is gorusmesi,

Yorumlar

Yorum Yazın