Giyim Stillerinde Dikkat Çeken 4 Tarz

Yazar: Volkan Tarih: 10/09/2018 Görüntüleme: 186 Yorumlar: 0

Kadınlar geçmişten bu yana az ya da çok güzelliğe ve dış görünüşe zaman zaman önem vermiş ve kendini en iyi hissedeceği tarzların arayışına girmiştir. İnsanların doğası gereği kendini diğerlerinden farklı ya da özel hissedebilecekleri arayışlar hep var olmuştur. Peki kadınlar kendilerini ne gibi stillere göre farklılaştırmaya çalışmaktadırlar. İşte bu stillerden bazıları şunlardır:

Bohem Giyim Tarzı

Bohem stil 1960 ve 1970’li yıllardan itibaren hayatımıza giren ve özünde hayat tarzını, rahatlığı temel alarak yansıtan bir stildir. Bu stil daha çok kuşlar gibi hür olmak isteyen aynı zamanda da rahat ve hayattan tat almaya çalışan insanlara göredir. Bu kişiler maceracı ruhlarının peşinden koşmaya meyillidirler.

Nasıl Bir Giyim Tercih Etmektedirler?

Bu kişiler öncelikli olarak özgürlüğü ve rahatlığı düşündükleri için yüksek meblağlar ile klasik giyim yerine uygun bütçeli içinde rahat edebileceği kıyafetler tercih etmektedirler.

Bohem giyimde kombine göre çeşitli renkler kullanmaktadır. Ancak belirgin renkleri arasında kahverengi, toprak tonları, turuncu, yeşil gibi renkler vardır. Renkler kullanılırken daha çok etnik desenlerle armoni oluşturularak kullanılır. Çeşitli desenler, işlemeli kıyafetler oldukça sık kullanılır.

Kullanılan kumaşlarda renkler gibi çeşitlilik içermektedir. Süet, triko, deri, pamuk, şifon, kürk, kadife, vs. tüm bu kumaşlar çeşitli kombinlerle tarzı yansıtmada sıkça kullanılmaktadır.

Takılar da diğer tercihlerde olduğu gibi çeşitlilik gösterir. Kolye, bileklik, saat, halhal, küpe özellikle saç bantları bohem stili yansıtan en belirgin unsurlardandır.

Kıyafet belirlemede çoklu parça seçimleri yapılmaktadır. Örneğin dümdüz sade bir elbise yerine, yere kadar uzun desenli bir elbise ve üzerine vücuda uygun bir bluz ve püsküllü bir yelek seçilip aksesuarlar ile zenginleştirilir.

Bayan Etnik Elbiseler

Elegant Giyim Tarzı

Elegant giyim 1950’li yıllarda ortaya çıkmaya başlamış bir akımdır. Bu akımı daha çok kuğu gibi zarif olup aynı zamanda da düzenli, romantik ve kaliteli görünmek isteyen kadınlar tercih etmektedir. Sade ve şık tanımlamasının hayat bulmuş halidir. Bu stili tercih edenler ağırlıklı olarak klasik ve şık tercihler yaptıkları için almış olduğu kıyafetler hangi yılda yaşanırsa yaşansın kullanılabilir ve döneme ayak uydurabilir.

Peki, neleri tercih ederler?

Bu kişiler için şıklık önemlidir. Sade bir kıyafet ile ortamın parlayan yıldızı haline gelebilirler.

Renk kullanımları bazı stillerde olduğu gibi çeşitlilik içermez. Daha çok az ve ortamda çok fazla patlamayan fuşya, açık turuncu, narçiçeği gibi renklerden ziyade siyah, beyaz, gri, koyu kahve, krem gibi renkleri tercih ederler. Ayrıca elegant stil monokrom giyimle birbirine benzemektedir. Monokrom giyimde seçilen tek bir renk tüm kıyafette düz olarak seçilir. Kişi baştan aşağı siyah ya da beyaz bir renk ile giyinip şık olabilir. Elegant giyim de tıpkı monokrom giyimde olduğu gibi az renk kullanımı ve sadelik ile bu giyime benzemektedir.

Elegant giyimde seçilen kumaşlar çeşitlilik gösterir. Burada kumaş ile ilgili önemli noktalardan birisi kalitedir. Seçilen kumaşlar ne kadar kaliteli ise kişinin vücuduna o kadar güzel uyacak ve bir ömür özelliğini yitirmeden belki de gelecekte çocuklara ve torunlara bırakılabilinecektir. Kumaş olarak kaliteli kaşmir, ipek, şifon, dantel, krep gibi kumaşlar tercih edilmektedir.

Aksesuar noktasında da küpe, kolye, bileklik, şapka gibi çeşitli eşyalar seçilir. Ancak seçilen aksesuarlar kıyafete uygun ve olabildiğince az kullanılmalıdır. Örneğin dümdüz siyah bir elbisenin üzerine kullanılan tek bir inci kolye kişiyi sade ve zarif gösterecektir.

Kıyafet seçimleri daha çok tekli ve az parçalar ile yapılmaktadır. Dümdüz bir elbise ve aksesuar elegant stili benimseyen biri için yeterli olacaktır.

Elegant Elbiseler

Feminen Giyim Tarzı

Feminen stil daha çok dişiliğini vurgulamak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Maskülen yani erkeksi giyimin zıddını oluşturmaktadır. Seçilen kıyafetler ve oluşturulan kombinler kadınsılığı ön plana çıkarmaktadır. Ortamda tam bir hanımefendi gibi giyinmiş denilen kişi muhtemelen feminen bir giyim sergilemiştir. Stil vücut hatlarını özellikle bel inceliğini vurgulamaya çalışır.

Neleri Tercih Ederler?

Feminen giyimde kullanılan renkler birbirleriyle uyumlu ve neon, fuşya gibi aşırı dikkat çekmeyen renklerdir. Mümkün olduğunca siyah, beyaz, kahverengi, bordo, vizon gibi renkler kıyafetle uyumlu olarak belirlenir.

Kumaşlar kıyafete ve kombine uygun olarak belirlenir. Çeşitli kumaşlar kullanılır ancak krep, şifon, double, dantel gibi kumaşlar stile vurgu yapan kumaşlardandır. Bu stilde her dönem tercih edilebilecek bir kıyafete sahiptir ve kaliteli kumaş tercihleri ön plandadır.

Aksesuar seçimlerinde ise zariflik ön plandadır. İncecik bir zincirle tasarlanmış kolye, bileklik, zarif çanta, şapka bu stilin en çok tercih ettiği aksesuarlardandır. Özellikle bel vurgusu noktasında göz ardı edilmeyen bir tercih de ince ve zarf olarak tasarlanmış bir kemer stili yansıtmada önemli bir yere sahiptir.

Kıyafet kombinlerken aşırı olmamak kaydıyla bel hatlarını vurgulayan parçalar seçilir. Örneğin uzun bir etek ve üzerine krep bir gömlek ya da düz siyah bel oyuntusu olan bir elbise tercih edilebilir.

Feminen Elbiseler

Minimalist Giyim Tarzı

Minimalist stili tanımlayacak şey "gökyüzü kadar sade olmak"tır. Minimalist benimsediği felsefe ile az ve öz bir yaşamı benimsemektedir. Hayatın her alanında ihtiyacın kadarını bulundur anlayışı hâkimdir. Bu fikir kıyafetler içinde geçerlidir. Az sayıda ve rahat(bol) olan kıyafetler ile yollarına devam ederler.

Nasıl Giyinirler?

Minimalizmi benimseyen biri hayatından fazla renge ihtiyaç duymayan sahip olduğu az rengi birbirleriyle uyumlu olarak tercih eden kişilerdir. Göz yormayan ve aralarında kontrast uyumu olan renkleri tercih etmektedirler. Öğreneğin beyaz, gri, krem, mavi, yeşil gibi renklerdir.

Tercih ettikleri kumaş gidecekleri yere göre farklılık göstermektedir. Günlük hayatlarında uyumlu renklere sahip pamuk, keten, triko gibi kumaşları tercih ederken şık bir yere gidecekse krep ya da şifon kumaştan yapılmış sade bir kıyafet seçebilmektedirler.

Aksesuar kullanımı yok denecek kadar azdır. Ancak kullanılacağı zaman var ile yok arasında zarif bir kolye, ince bir bileklik, sade bir çanta tercih etmektedirler.

Kıyafet seçiminde bol olanlar sık kullanılmaktadır. Rahat ve az sayıda parça ile kombinini tamamlamaktadırlar. Bir bakıma maksimalist giyiminin (çeşitli ve fazla sayıda parçayı bir araya getirerek kullanmak) karşıtı denilebilir.

Minimalist Elbiseler
Bayan Kot Pantolonlar
Minimalist Tişörtler

Tags: bohem, elegant, feminen, minimalist, giyim, tarz, stil,

Yorumlar

Yorum Yazın