Bayan Trençkot


Bayan Trençkotlar

Trençkot, 1850'lerde İngiliz ordusunun su geçirmez, rüzgardan koruyan ve rahat hareket imkanı sunan hafif bir giysiye ihtiyaç duyması sonucunda ortaya çıkmıştı. Evlerine dönen askerlerin trençkotlarını giymeye devam etmesi üzerine askeri üniformadan günlük giyime terfi eden trençkot, moda dünyasına bir girdi pir girdi! Erkek trençkot modelleri çeşitlenirken, kadın modasının trençkotu keşfi de uzun sürmedi. Trençkot Marilyn Monroe'dan Audrey Hepburn'a dek pek çok yıldızın ikonik stilinin bir parçası oldu. Bayan trençkotlar asla geçmeyen modası ile tam 150 yıldır bahar kombinlerini domine ediyor. Trençkotun en basit kombine bile zerafet ve anlam kattığını düşünürsek, bu durumdan pek de şikayetimiz olduğunu söyleyemeyeceğiz!

Trençkotta yeni misiniz? Dolabınızda farklı tarzları yüceltebilecek en azından üç tane trençkotunuzun olmasını tavsiye ediyoruz. Krem tonlarında tipik trençkot yorumu: klasik tarza hitap eden ve asla eskimeyen bir görünüm. Birleştiği parçanın havasına hemen uyum sağlayabilen süet trençkot modelleri: kahvenin yumuşak tonlarından hakinin militarist duruşuna, renk skalasındaki her renkle kah bohemliğinizi kah cesaretinizi vurgulayan bir görünüm. Eleganlık ve salaşlık gibi iki zıt imajın yaratıcısı olabilen uzun trençkot ise son dönemde oldukça revaçta. Serin havalarda düzenlenen özel etkinliklerde maxi elbiselerin en iyi dostu olan uzun trençkot, salaş kombinlere kattığı havayla mevsim geçişlerinde sokak modasının da vazgeçilmezi. Ayrıca uzun bir trençkotu elbise olarak kullanmak da moda dünyasında kabul gören ve takdir edilen hareketlerden biri haline geldi. Elbette trençkot modelleri bunlarla sınırlı değil, kadınların trençkota olan ilgisini fark eden tasarımcılar yüzlerce çeşit trençkot üretti ve üretmeye de devam ediyor.

Düz renklere ve yapıya sahip trençkotlar pek çok farklı kombine adapte edilebilir ve her kadının gardrobunda bulunmalıdır. Ancak bunları edindikten sonra desen ve detay içeren trençkotları da es geçmeyin! Trençkot, son dönem modanın cesur trendleriyle buluşuyor. Kült haline gelmiş tipik İngiliz trençkotlarının yanına farklı yorumlara sahip trençkot modelleri ekleniyor. Vatkalar, asimetrik kesimler ve desenler algıları yerle bir ediyor ve trençkot; görünümüzün en güçlü parçası olmak konusundaki iddiasını kuvvetlendiriyor. Bu tarz trençkotlar joker parça değillerdir ve her şeyle uyum sağlamazlar, ancak basit ve güzel bir kombinin üzerine giydiğinizde sizi ortamın en havalı kadını yapmaya yeter de artarlar! Bahar aylarında akla ilk gelen çiçek deseninin zerafetinden pop art akımından ilham almış aykırı geometrik desenlere, sitemizde ruhunuzu yansıtabileceğiniz trençkot modelleri sizleri bekliyor!

Peki trençkot ne ile kombin edilmeli? Cevap: Mevsime uygun her şeyle! Fermuar gibi detaylara sahip, spor bir trençkot; bir çift bot, kot pantolon ve güzel bir sweatshirtten oluşan basit bir kombinin bile havasını değiştirebilir. Klasik trençkot modellerini topuklu bir çizme ile kombinlemek ofis şıklığı kavramını beraberinde getirir. Soğuk ama yağışsız günlerde spor ayakkabı tercih etmek sokak şıklığına son dönemde getirilmiş yeni bir yorumdur.

Trençkotlar genellikle mevsim geçişlerinde; tişörtlerin, sweatshirtlerin ya da gömleklerin üzerine giyilerek günlük giyimin bir parçasını oluşturmaktadır. Ancak günümüzün tabuları yıkmak üzerine kurulu modası trençkota da nüksetti ve trençkot, kışın da tercih edilir hale geldi! Klasik trençkotlar kış ayları için biraz ince kalıyor. Süet trençkot ve uzun trençkot modelleri ise atkı, bere ve eldiven ile kombinlenerek kışın ilk haftalarına rahatlıkla adapte edilebiliyor.