Bayan Şapka


Bayan Şapkalar

Şapkalar hem yaz hem kış dönemi için vazgeçilmez aksesuarlardır. Özellikle sıcak yaz aylarında sağlığımızı da korumak gibi bir görevleri olmakla beraber her havada kombinlerimizi tamamlamak için şapkalara başvurmaktayız. Bu kadar farklı mevsim ve amaçla kullanılması ise şapkaların pek çok türü olmasına neden oluyor. Dilerseniz yazımızın devamında kadın şapka modelleri ve naçizane kombin önerilerimize ulaşabilirsiniz.

Fötr şapka adını on dokuzuncu yüzyılda sergilenen Victorien Sardou’nun yazdığı fötr adlı oyundan almaktadır. Bu oyun içindeki karakterlerden birinin sahne aksesuarı olarak kullandığı şapka fötr şapka biçimindeydi zamanla yaygınlaşarak evrensel olarak fötr ismini almış oldu. Bu şapkayı ünlü Amerikalı pop müzik sanatçısı Michael Jackson’dan da hatırlarsınız. Özellikle geçmiş dönemde Avrupa ve Kanada’da erkekler tarafından kullanılmış olsa da kadın eşitlik hareketlerinin attığı dönemlerden itibaren takım elbiseyle beraber kadın gardıroplarındaki yerini almış oldu. Biçimsel olarak önü kısa arkası kıvrık olan fötr şapkaları pek çok kombin ile tercih edebilirsiniz. Biz etek kazak kombinlerine çok yakıştırıyoruz kendilerini. Ayrıca fötr şapkaları dar yüksek bel pantolonlar ile kullanmanız da mümkün kemer ve ayakkabı uyumuna dikkat ederek elegant bir görünüm elde edebilirsiniz.

Hasır şapka yazlık kadın şapkalarının içinde en çok tercih edilenlerden birisidir. Hasır bitkisi yapı, giyim, ev dekorasyonu gibi pek çok alanda kullanılır. Hafif ve ısı geçirmeyen örgüsü nedeniyle özellikle sıcak ayların kurtarıcısı olmaktadır. Eh hal böyle olunca biz de sizlere yazlık kombinler önerelim dedik. Hasır şapkalar pek çok şekil ve boyutta olabilir. Önemli olan beğendiğiniz ve boyu size uyan bir modeli seçmek. Genelde geniş yuvarlak siesta şapkaları biçiminde olanları çok tercih edilse de fötr ve bahçıvan şapkası biçiminde olanları da vardır. Yalnızca kahverengi ve sarı tonlarının dışında pek çok renk ve desende olanları bulmanız mümkün.

Yaz aylarının vazgeçilmezi çiçekli elbiselerinizin üzerine hasır şapka takarak ferah bir kombin elde edebilirsiniz. Bu kombin sizleri Akdeniz sahillerine uçuracaktır. Elbisenizin altına uygun bir terlik ya da sandalet tercih edebilirsiniz. Ayrıca kot şort ve tişörtlerinizle de sade ve şık bir kombin elde etmeniz mümkün.

Yaz aylarında tercih edebileceğiniz bir diğer şapka türü de plaj şapkalarıdır. Plaj şapkaları hasır ve kumaş olabileceği gibi kasket (beyzbol şapkası), bahçıvan şapka, safari şapkası şeklinde pek çok biçimde üretilebilir. Bu ürünlerden dilediğinizi seçerek sıcak havalardan kendinizi korumanız mümkün. Kasketler özellikle erkekler tarafından tercih edilse de kadınların da en çok tercih ettiği ürünlerdendir çünkü kullanımı kolay ve şekli zariftir. Düz, desenli, renkli, logolu pek çok seçeneği bulunan bu şapkaların arkalarında başınıza göre ayarlamanızı sağlayan plastik parçalar ya da kumaş kemer olabilmektedir. Toplu saç ile kullanması da kolay olduğu ve güneş ışıklarını çok daha iyi engellediği için sporcular tarafından çok kullanılmaktadır. Bu nedenle spor şapka olarak anılırlar.

Bahçıvan şapka arkası kasket gibi ön tarafı ise uzunca olan şapkalardır. Çoğunlukla hasırdan olan bu şapkaları şort bluz gibi kombinlemeniz mümkün iken plajda da tercih edebilirsiniz. Güneşlenirken arka kısmının düz olması size kolaylık sağlayacaktır. Safari şapkaları genişliği yaklaşık 4-5 santim kadar olan genellikle çeneye ince bir ip ile bağlanabilen ya da lastik ile oturtulabilen çoğunlukla kumaş şapkalara verilen isimdir. Bu şapkalar kadın ve erkekler tarafından kullanılabilir. Bu şapkaları da elbise ya da şortlarınız ile kombinlemeniz mümkün.

Yazlık şapkalarla başımızı sıcaktan koruduğumuza göre sıra soğuktan koruyan kışlık şapkalara geldi. Dilerseniz fötr şapkaları kış mevsimde de kullanabilirsiniz fakat öncelikle biz diğer şapkalardan bahsedelim. Örgü şapkalar açık ara farkla kış aylarında en çok tercih edilen şapka türüdür. Bu şapkalara bere de diyebiliriz. Bereler örgü ya da kumaştan olabileceği gibi pek çok renk ve desende olabilir. Kadın ve erkeklerin sıkça tercih ettiği kışlık şapka türüdür.

Örgü şapkalar tam başa oturacak şekilde olabileceği gibi dökümlü de olabilir. Bizce dökümlü olan örgü şapkalar yüzünden kış hiç bitmemeli. Bu şapkaları etek, kazak, pantolon gömlek, bot ve çizme gibi pek çok kombinle kullanabilirsiniz. Ayrıca yakın ya da aynı ipten olan bir atkıyla daha elegant bir görünüm yakalamanız mümkün olacaktır.

Kürklü şapkalar da kış aylarının soğuk ve karlı havasında tercih edilebilecek şapka türlerinden biridir. Aslında çoğu modeli İskandinav ve Kafkas ülkelerinin geleneksel modelleri olmakla beraber ülkemizde de çok sık kullanılır. Özellikle normalden soğuk seyreden havalarda tercih edilebilir. Bu şapkaları istediğiniz kazak, bot kombini ile kullanabilirsiniz.

Kış aylarında tercih edilen bir diğer şapka da ponponlu şapkalardır. Bu şapkaların uç kısımlarında ya da kafa kısmında bir adet ponpon bulunur ve her yaştan kadının kullanabileceği şirin bir şapka türüdür. Bu şapkaları istediğiniz kombin ile kullanabilirsiniz. Biz daha çok kot pantolon ile kullanmayı seviyoruz çünkü bize neşe ve rahatlık katıyor.

Her mevsimde kullanılabilen bir şapka da deri şapkalardır. Bahsettiğimiz tüm modellerde bulunabilir. Özellikle erkeklerin çok tercih ettiği bir şapka türüdür. Genelde beysbol şapkası ve fötr şapka modellerinde sıkça tercih edilir.

Başlıklara tıklayarak ihtiyacınız olan ve sizler için özel olarak seçtiğimiz kadın şapka modellerine uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz. Tüm markaların kaliteli ürünlerini incelemek için diğer kategorileri de ziyaret etmeyi unutmayın.