Bayan Kimono


Bayan Kimonolar

Bin yılı aşkın bir geçmişe sahip kimono, Japonların geleneksel giysisiydi. Önden çarpraz bir şekilde birleştirilen, belden kalınca bir kuşakla bağlanan, bileklere dek uzanan formuyla kimonolar asırlar boyunca Japon kültüründe bir statü göstergesi oldu. Saf ipeğin üzerine çizilen şaheser niteliğindeki desenler ile kimonolar; her bir detayında zanaat ile sanatın dans ettiği bir servet niteliği kazandı. Kimonoların bir zamanlar sahipleri tarafından çocuklarına miras bırakılacak kadar değerli olduğu biliniyor. Japonların giyim-kuşam konusunda Batı dünyasını örnek almaya başlamasıyla tasarlaması da giymesi de zor olan kimono ancak sembolik olarak varlığını sürdüren bir giysi haline geldi... Ta ki moda dünyası kimononun büyüsünü keşfedene dek!

Kimonolar başlangıçta yalnızca bikini ve mayoların üzerinde plajlara ve sabahlık olarak yatak odalarına eşlik ediyordu. 2014 yazına gelindiğinde kimono çılgınlığı her yeri sardı... Şık davetlerde elbiselerin üzerinde gördük, urban sokak stillerinde şort ve bluzların en güzel tamamlayıcısı oldu, o kadar sevildi ki kazakların üzerine giymek üzere kışlık versiyonları bile çıktı! Günümüzde kimonolar çoktan trend listelerinin demirbaşlarından biri haline gelmiş durumda. Modanın aynı zamanda bir sanat olduğunun en asil göstergesi olan bayan kimonolar, bu sezon da en sade kombinlere bile anlam katmak için gardıroplarınıza dahil olmayı bekliyor!

Kimono, aslında etnik moda fırtınasının Uzak Doğu'dan Batı'ya estirdiği rüzgarların en kuvvetlisi olarak tanımlanabilir... Ve belki de en sevilesi. Hafif yapısıyla üzerinizde yokmuş hissiyatı veren kimonoların bir kot pantolon ve bir tişörtten oluşan kombinlerinize dahi trend bir dokunuşta bulunmakta üzerine yoktur. Kimono öyle benzersiz bir parçadır ki gösterişin ta kendisi olmasına rağmen mütevaziliğini her daim koruyarak asaletinize asalet katar.

Kombinlerinizi tamamlamakta ve hatta baştan yaratmakta pek çok farklı boy ve detaya sahip kimonoların üstüne tanınmıyor! Kemer kullanarak cekete ya da elbiseye dönüştürebileceğiniz, kuşak kullanarak etnik havasını vurgulayabileceğiniz, içine giydiğiniz kıyafetlere göre imajınızı değiştirebilen kimono modelleri, sayısız farklı tarzın kapılarını aralıyor.

Sakura çiçekleriyle bezeli floral desenler ve ejderha gibi mitolojik figürler Japon kültürünün en belirgin unsurları olarak kimonolarda öne çıkan tasarımları oluşturuyor. Genellikle ekru ve krem rengi gibi dingin renklerde üretilen dantel detaylı kimonolar görünümünüze romantik bir dokunuşta bulunuyor. Geometrik çizgilere sahip kimonolar bin yıllık bir kültüre modern ve eğlenceli bir yorum getiriyor. Püsküllü kimonolar ise Japon asaletiyle Western asiliğini buluşturuyor. Desenli ve detaylı kimonolar, pastel tonlar içeren düz ve iddiasız kombinlere iddia katmak için birebirdir. Tek renkten oluşan kimonolar ise hareketli kombinlerin üzerine tercih edilmelidir.

Kısa kimonolar giyiminize sofistike bir hava katar. İş hayatında kısa bir kimonoyu bol paçalı bir pantolon ile birleştirerek ofis şıklığına kavuşabilirsiniz. Dar bir kumaş pantolonun üzerine giydiğiniz kimononuza, içine giyeceğiniz şık bir bluz ile blazer havası katarak sofistike bir imaj edinebilirsiniz. Pantolon-kimono şeklinde üretilen setler ise tek renk-tek desen modasının en güzel örnekleridir.

Midi boy kimonolar yaz aylarında mini kot şortlar ve şık sandaletler ile birleştiğinde festival ruhunu yansıtan yaz kombinlerinin baş tacı olarak karşımıza çıkıyor. Mevsim geçişlerinde ise kot pantolonlar ve topuklu botlar ile oluşturulan görünümleri tamamlayan midi boy kimonolar, dinamik ve kendinden emin şehir kadını duruşunu güçlendiriyor.

Ayak bileklerinize dek uzanan maxi boy kimonolar ise salaş bir tarz yaratmakta kullanabileceğiniz parçalardan biridir. Uzun kimono, kombininizin yansıtacağı tarzı belirginleştiren değil belirleyen şey olduğu için oldukça iddialıdır ve öne çıkmayı seven kadınların tercihidir.

Plaj elbisesi ve pareonuza alternatif olarak bikini veya mayonuzun üzerine kimono giyebilirsiniz. Mevsim geçişlerinde, havanın kaban ya da ceket giyecek kadar soğuk olmadığı zamanlarda hırkaya bir alternatif olarak kimono, çizme ve botlarla da güzel olmaktadır. Soğuk aylarda kalın dokudaki kimonolar ile kimono şıklığını kışa da taşıyabilirsiniz. Kimononun yeri ve zamanı yoktur demiştik!

Feminen, bohem, sofistike, romantik, spor... Tarzınız ne olursa olsun, kimonolar ile görünümüzü en güzel şekilde tamamlayabilir. Bazen yalnızca bir kimono ile stilinize baştan aşağıya yeni bir anlam kazandırabilirsiniz. Beğeninize sunduğumuz pek çok farklı kimono modeli arasından bir seçim yapmak için alışverişe başlayın, siz de kimono trendinin bir parçası olun!