Bayan Fular


Bayan Fularlar

Kadınların kıyafet kombinlerini tamamlamalarındaki en büyük yardımcıları arasında yer alan bayan fular kategorisi, hemen hemen her tarz kıyafet kombinasyonu için kullanıma uygundur. Kalem etek ve ipek gömlekten oluşan iş kıyafeti kombinasyonuna oldukça yakışan bayan fularlar, aynı zamanda kalem etekbasic tişört kombinasyonlarında da tercih edilmektedir. Bayan fularları; topuklu ayakkabı, spor ayakkabı, sandalet gibi ayakkabı çeşitleriyle kullanılabilir. Bu sayede, farklı tarzlara hizmet edebilen bir aksesuar kategorisi olma özelliğine sahip olur. Çok sayıda talep gören bayan fularlar, özellikle iş yaşamında yer alan kadınlar için vazgeçilmez bir aksesuardır. İş yaşamındaki şıklığı, sade kıyafetlerin gösterişli fularlarla kombinlenmesiyle yakalayan kadınlar; tercih edecekleri fuların rengine, modeline, boyutuna, kumaşına, tarzına vb. özelliklerine dikkat ederler. Böylece fular modasını oluşturmuş olurlar. Günümüzde oluşan bayan fular modası, tüm kadınlara ve kadınların sahip oldukları tüm tarzlara hitap etmeyi amaçlar niteliktedir.

Bayan fular modelleri; uzun fular, kısa fular, küçük fular ve örgü fular gibi seçeneklerden oluşmaktadır. Tüm bu seçenekler de kendi içinde renk, kumaş ve tarz gibi özelliklere sahiptir. Fular kullanımına önem veren bir kadın, tüm modelleri iyice inceleyerek kendi tarzına ve kıyafet kombinasyonlarına en uygun olanı seçmelidir.

Kadınların fular tercihleri, yaşam şekillerine göre değişiklik göstermektedir. İş yaşamında yer alan ve şıklığını fular aracılığıyla oluşturmak isteyen kadınlar genellikle kısa fular ve küçük fularları tercih etmektedir. Günlük yaşamında doğal, rahat ve aynı zamanda şık bir görünüme sahip olmak isteyen kadınların tercihi ise genellikle uzun fularlardır. Örgü fularlar ise, daha otantik bir hava yaratmayı amaçlayan kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Tamamen başka bir hava yaratan örgü fularlar, fular modasının gelişmesinde oldukça etkili olmuştur. Tüm bu seçenekleri sayesinde maskülen ya fa feminen tarzlara, spor ve şık kıyafet kombinlerine yardımcı olabilecek bir aksesuar niteliğindedir.

Bayan fular modası gün geçtikçe gelişmekte ve şekillenmektedir. Fular kullanan kadınlar, bayan fular kullanımında yeni yöntemler geliştirmiştir. Bu yöntemlerden ilki herkesin de bildiği bir yöntem olan boyuna bağlama yöntemidir. Kadınlar uzun ya da kısa fularları boyunlarına bağlayarak, sade kıyafetlerine hareket ve renk katmayı amaçlamaktadır. Bir diğer bayan fular kullanım yöntemi ise; kafaya bağlama yöntemidir. Bu yöntem 80’li yıllarda oldukça yaygın olarak uygulanmıştır. Kıyafet kombinasyonlarına 80’li yılların ruhunu yansıtmak isteyen kadınlar fularları kafalarına bağlayarak farklı bir tarz edinmiş olurlar. Günümüzde de oldukça yaygın olarak uygulanan bu yöntem kadınları nostaljik bir hava ile şıklık yarışında ön sıralara taşımaktadır. Sıradışı ve genç bir görünüm elde etmeyi amaçlayan kadınların oldukça fazla tercih ettiği yöntem olan fuları bileklere bağlama yöntemi, özellikle yaz aylarında açık kıyafetlere hava ve hareket kazandırmak için uygulanmaktadır. Fuları bileklerine bağlamayı tercih eden kadınlar oldukça modern ve hareketli bir görünüme sahip olurlar. Bayan fular kullanma yöntemlerinin bir diğeri ise fuları kemer yerine kullanmaktır. Büyük bir moda esintisi yaratan bu yöntem, özellikle kot ve spor kesimli pantolonlara kemer yerine fular bağlanmasıyla gerçekleşmektedir. Fuların kemer yerine kullanımı sırasında herhangi bir renk uyumu gözetilmemektedir. Farklı renklere yer vermeleri kıyafet kombinasyonlarına hareket kazandıracaktır. Fuları pantolonlarına kemer olarak bağlayan kadınlar, spor kıyafetlerine şıklık katabilirler. Bayan fular denildiğinde akla gelen bir diğer kullanım yöntemi ise fularların çantaya bağlanarak kullanılmasıdır. Kadınlar, bu yöntemi uygulayarak büyük ve sade çantalarına hareket kazandırmayı amaçlamaktadır. Tüm bu yöntemler göz önüne alındığında, bayan fularların kullanım yöntemlerine göre; kadınların saçlarına, pantolonlarına, çantalarına, kıyafetlerine ve genel görünümlerine hareket ve şıklık kazandırabilen bir aksesuar olduğu anlaşılmaktadır. Tüm bu sebepler, kadınların fular kullanımına çok talep göstermesine ve fular modasının oluşmasına neden olmuştur.